Rybářské potřeby a vše pro rybáře Profirybar.cz  - Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
ZAVŘÍT

Kategorie

Informace

Novinky

Slevy

Nejprodávanější produkty

Výrobci

Jak chytat na boilies

Jak chytat na boilies

Nevím, jestli v jakékoliv jiné rybolovné technice existuje druhá taková návnada, která se používá tak často. Bez boilies si nikdo z nás neumí představit úspěšnou nástrahu na kapra a právě o boilies vznikly v průběhu let mnohé mýty a rovněž vzájemně se vylučující teorie.


Mou oblíbenou je:

"Každá voda má svá vlastní pravidla a svou nejúčinnější boilies".


Jako kdyby kapr byl v každé vodě úplně jiný tvor, který potřebuje k jídlu něco zcela jiného. Ale chápu, že existuje právě tolik teorií, jak mnoho je rybářů a každý jeden z nich věří v to své.  V tomto příspěvku se pokusím rozptýlit některé mýty o lovu kaprů a odpovím na pravděpodobně  nejčastěji mi kladenou otázku: "Wasyl, na co opravdu lovíš kapry?" Během let, co se věnuji rybolovu, se můj vztah k boilies vyvíjel. Na začátku mého dobrodružství s kapry jsem lovil jen na vlastní boilies. Proč? Zaprvé, v obchodech nebylo nic. Zadruhé věřil jsem, že moje boilies je nejlepší a jediná svého druhu. Zatřetí, měl jsem víc času a radost z toho, že jsem je vyrobil sám.

 

wasilLety se můj život mění. Dnes už téměř vůbec nevyrábím vlastní boilies. Říkám téměř, protože někdy si výjimečně vyrobím návnadu na speciální výpravy. I to pouze z jednoho nebo dvou vajec a dělám to jen tehdy, pokud chci mít tvrdší boilies, než jsou ty standardní, a chci, aby mi vydržely na návazci déle. Existují totiž vody, na kterých vyvážím montáže po dvou nebo dokonce třech dnech. Proto do kuliček přidávám trochu více albuminu a 1 ml aroma na dvě vejce.  Tedy více než se používá při výrobě standardně pracujících boilies. Všichni víme, že každá mince má dvě strany. Albumin sice fakticky zpevní boilies, ale zároveň omezí jeho účinnost. Další speciální příležitostí, kdy si vyrábím vlastní boilies je tehdy, když chci použít návnady jiné velikosti, než je standardní průměr nebo jiný tvar nástrahy. Velmi rád si připravuji několik různých boilies na vlasce různého průměru, aby mě během lovu nepřekvapila žádná situace. Mám potápějící se koule většího průměru, stejně i menší boilies (15-18 mm) na výrobu sněhuláku, jakož i dvě potápivé boilies, v závislosti na aktivity kapra a mnoha dalších faktorech.
 

Ve skutečnosti však ve většině případů lovím na hotové kuličky.

Co je možná trochu lenost, ale hlavním důvodem je především mé poznání, že sám nevýrobní lepší kuličku a že hotové boilies jsou dost dobré na chytání ryb. Často mám dojem, že boilies, konkrétně intenzita jejich vůně, má přesvědčit a zaujmout nejdříve nás rybáře a až potom kapry. Proto jako první věc po příchodu k vodě, ještě předtím než nafouknu člun tak vysypu boilies do kbelíku a zalijeme je vodou z rybníka. Někdy je totiž voda tím nejlepším dipem, abyste dosáhli silně účinné boilies.


 

boilies zaliate vodou z jazera
 


Vyrůstal jsem ve staré dobré škole, která tvrdí, že "někdy méně znamená více". Kdysi dávno jsem to s intenzitou aroma přeháněl, což bylo chybou, protože ryby jsem si takto velmi často vystrašil. Platí to zejména na jaře, kdy je voda čistá bez vodního rostlinstva a různých pachů. Pokud chytáte v čistém přírodním jezeře, nemusíte se přebíjet a soutěžit s mnoha pachy na lovném místě, vaše koule nemusejí tedy vonět jako aviváž. Při lovu v čisté vodě v chladnějších obdobích roku raději tedy ponořím boilies do vody z jezera. Na druhé straně, pokud lovím na velké řece nebo v zarostlé vodě v teplé sezóně, raději dipujem boilies s posilovačem.


 

dipovanie boilies

 

Na chvíli se vrátím do dob, kdy jsem lovil jinými metodami. Někdy byly ryby tak aktivní, že mi postačila hrst bílých červů a zrnko kukuřice na velkém háčku, ale byly i dny, kdy tříkilové lopaty brali na jednu Pink na háčku č. 20 a jinak nic jiného nefungovalo. Myslím, že náš návyk používat stále stejnou návnadu na téže vodě nás často mýlí. Stejně jako i používat stále stejné oblíbené kuličky se stejným průměrem. Kromě situací, v nichž množství kyslíku ve vodě a teplota vody drasticky klesají, ryby se krmí téměř vždy a téměř vždy je můžeme nějak ulovit. Dlouhá léta spolupracuji s firmou Tandem Baits, která nabízí několik řad boilies. Spoluvytvářel jsem mnohé z příchutí a dnes k nim přistupuji velmi sentimentální. Některé mi dali mnoho krásných ryb, ale na druhé straně lovil jsem pouze na ně.

 

top edition robin red


 

Popravdě opravdu nevím a nikdy se už ani nedozvím, jestli bych tyto ryby chytil pomocí jiných nástrah. Jedním jsem si však jist, že pokud si vyberu špatné lovné místo a nasypu nesprávné množství boilies do vody, tak na jejich značce a ani ceně nezáleží. Jsem přesvědčen, že takto se vytvářejí legendy o zázračných nástrahách nebo o těch, které jsou vyrobeny ze sádry a nic na ně nebere. Vždy usiluji udržet si odstup a místo toho, abych obviňoval počasí nebo špatné boilies, hledám skutečné důvody, proč mi ryby neberou.  A samozřejmě se ani nezblázním, pokud ulovíte velké kapry na konkrétní nástrahu a nenazývám ji okamžitě zázračnou. Vždy nejprve analyzuji všechny faktory, které ovlivnily množství záběrů a úlovků na rybaření. Dlouhá léta se starám o úpravu stavu vodních ploch, které jsou pro mě kapřím obydlím. Domy, v nichž jsou předsíně, pokoje, ložnice a v neposlední řadě kuchyň a jídelna. A právě najít kuchyň či jídelnu je klíčem k úspěchu. Nikdo z vás přece nebude jíst výborné jídlo na záchodě. Proč si tedy myslíte, že pokud sypete boilies, dokonce i to nejlepší kamkoliv, tak vždy byste měli ulovit vysněného kapra ?!

Už mnoho let se zamýšlím nad tím, proč přesto, že sypeme do vody skutečně hodnotné krmivo, tak zřídkakdy ulovíme kapra. Existuje mnoho příčin a slibuji, že o nich napíšu jindy, ale nejčastější chybou je špatný výběr místa, ne špatná příchuť boilies. Hladový kapr sní téměř každou boilies, ale pravděpodobně nebude jíst jakoukoliv boilies na špatném místě. Samozřejmě, existují vody, ve kterých je mnoho ryb a ulovit kapra zde není žádnou vědou, prostě si jen musíte nahodit. Pro cílený lov kaprů však toto ve většině vod neplatí. Nestačí si jen nahodit. Přestože mnoho let jako tester Tandem Baits dostávám mnoho nástrah zdarma na odzkoušení, vždy používám tu, která nejlépe vyhovuje podmínkám, ve kterých lovím ryby. Nevybírá si bezmyšlenkovitě ty nejdražší kuličky, věříce, že budou vždy nejlepší.

Na konci minulé sezóny jsem testoval bílé kuličky s aroma Milky Mulberry. V chladných obdobích se vyhýbám mastným návnadám z rybích mouček zaprvé proto, že jejich práce se podobá práci sádla hozeného do studené vody, zadruhé jsou těžko stravitelné a může se stát, že nasytí kapry na několik dní. Všude na světě se ve studené vodě loví na boilies s přídavkem mléčných bílkovin s intenzivními ovocnými aromaty a u nás je to jiné. Stále existuje mýtus o tom, že před zimou si kapři ukládají tukové zásoby, takže musí jíst mastné věci.
 

 

boilies

 

Navzdory nízkým teplotám ryby jedli neuvěřitelné množství těchto boilies. Díky jednoduché, lehce stravitelné směsi jim rychle proletěli přes trávicí systém a čtyři dny jsem měl pravidelné záběry. Myslím si, že lehká stravitelnost je jedním z nejdůležitějších faktorů určujících, zda a kdy se ryby vracejí k nástraze. V horkých ročních obdobích, t. j. od června do září včetně, používám kuličky, které mají vysoký obsah rybích mouček a extraktů. Mé oblíbené příchutě jsou Essential S, stejně jako Robin Red, ale o jeho účinnosti jsem se přesvědčil už mnohem dříve.

Právě v létě, kdy je ve vodě nejvíce přirozené potravy, se ryby krmí několikrát denně a mají rychlý metabolismus. Tehdy by měli dostat ten nejlepší produkt. Moje nejoblíbenější letní nástraha na kapra je sněhulák z potápějícího boilies a malé ovocné pop upky.  Mám dojem, že někteří rybáři krmí kapry lépe než jedí oni sami.  Jejich směsi se skládají z několika desítek složek a krmivo s vysokým obsahem bílkovin živočišného původu má mnohem větší podíl, než je osvědčený základ 50/50. Někteří z nich jsou tak vybaveni, že to hraničí až se šílenstvím. Z hlediska krmení ryb má toto množství základu smysl, není však nezbytné pro rybolov. Někdy, i když chceme to nejlepší, to můžeme jednoduše přehnat a nakrmíme ryby na mnoho dní.

Další důležitou otázkou je, kde vysypete vaše boilies. Jde mi o to, že pokud vysypete vědro boilies na jedno místo, nastane velká změna v přirozeném prostředí ryb a kapr se zde přestane krmit. Dokonce může toto místo navěky opustit.
 

 

boilies

 

 

Kapři někdy lépe reagují na krmivo roztroušené na větší ploše. Tato taktika je obzvláště účinná na vodách s vysokým rybářským tlakem, jakože i v případě lovu velkých exemplářů. Víra v nástrahy, které používáme, je velmi důležitá, zřejmě může provést i zázraky. Je mnohem jednodušší zahánět "černé myšlenky" způsobené nedostatkem záběrů, pokud vím, že používám dobré osvědčené boilies. V prosinci předchozího roku jsem byl na rybách a týden jsem byl bez záběru. Počasí nás všechny dostalo ... Více než sto signalizátorů, neúprosné ticho celý týden. Na celém jezeře se ulovili pouze dvě ryby. Různé montáže, super koule v které každý z nás věřil a celý týden ani ťuk. Tento stav ukazuje naši bezmocnost v některých situacích a současně poukazuje na skutečnost, že žádná koule nebude dělat svou práci, pokud kapry nepožívají potravu. Samozřejmě, že jsou lepší a horší boilies, ale neexistují žádné zázračné kuličky.

Konečný úspěch je podle mého názoru ovlivněn především správně zvoleným místem, taktikou a až potom nástrahou na správném návazci. Ve skutečnosti, nejčastější chybou při lovu kapra je nesprávné použití boilies. Strávil jsem mnoho let na vodě a setkal jsem se tam s mnoha šílenci. Někteří z nich tlačily do popředí jen super boilies, jiní zvládli dokonale kaprové návazce a někdy jich měli mnohem více, než potřebovali. Další, taj jako já, jsou blázni a stráví polovinu života ve člunu, aby našli ty nejlepší místa. Nejdůležitější však je, aby každý z nás našel své místo na zemi a dělal to, co má rád.

 

Autor: Tomek Wasilewski  www.sportsrybareni.cz